Favori Makarnası Olanlar Buraya: Makarnanın Şekli Gerçekten de Tadını Değiştiriyor mu?

Fiyonk, burgu, mantı, boncuk, penne, spagetti… Herkesin favori bir makarna çeşidi vardır. İçlerinden birini favorimiz yapmamızın sebebi acaba yalnızca şekli mi yoksa şekillerine göre tatları da değişiyor mu?

Birçoğunuzun daha önce düşündüğü bu konuya bir açıklık getirelim. Makarnanın şekli, tadını gerçekten de etkiliyor mu?

Makarnaların farklı tatlara sahip olduğu kesin ama tadını asıl değiştiren şekli mi?

Auguste Escoffer Mutfak Sanatları Okulunun Kurumsal Yönetici Şefi Miles Mitchell, tadı değiştiren şeyin makarnanın şeklinden ziyade makarnayla birleştirilen sosu olduğunu söylüyor. 

Hazırlanan sos ile doğru makarna türünü eşleştirmenin lezzetin üstünde etkisi oluyor çünkü farklı makarnaların kesimi ile dokusu, sos ile çeşnileri farklı şekillerde tutuyor. Örneğin spagetti gibi uzun ve dar makarnalar, onu kolayca kaplayabilecek domates sosuyla daha iyi uyum sağlıyor. Kısa makarnalar ise ince peynir soslarını veya pestoyu daha iyi taşıyor.

Pratik bir ipucu verelim.

Şöyle toparlayabiliriz: daha sıvı soslar için düz tipteki makarnalar uygunken taneli soslar için oyuklara sahip makarnalar tercih edilebilir. Böylece sosu tencereye boşalttığınızda makarnaların arasından sıyrılıp dibe çökmez ve çok daha lezzetli bir makarna&sos karışımı elde etmiş olursunuz.

Kaynaklar: Tasting Table, John Zada

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir