Avukat Feyza Altun, hakim karşısına çıkıyor: Ülkede şeriat olmadığını Türkiye Cumhuriyeti savcı ve hakimlerine anlatmaya çalışacağım

Şeriat karşıtı sosyal medya paylaşımı nedeniyle gözaltına alınan ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla serbest bırakılan avukat Feyza Altun, bugün Beykoz’da hakim karşısına çıkıyor. Feyza Altun hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlenmişti.

Avukat Feyza Altun, sosyal medya hesabından şeriat ile ilgili mesaj yazdı. Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı, paylaşımların ardından “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Feyza Altun’un Beykoz’taki evinde arama yapıldı. Aramanın tamamlanmasının ardından Altun, gözatına alınarak emniyet müdürlüğüne götürüldü.

Savcılıkta ifadesi alınan Altun, tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakim karşısına çıkan Feyza Altun yurt dışı çıkış yasağı ve haftada iki gün karakola imza atma şekildeki adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İddianamede, soruşturma kapsamında alınan ifadesine yer verilen Altun, söz konusu paylaşımı kendisinin yaptığını kabul ederken, ancak şeriatın din olmadığını, siyasi bir rejim olduğunu, dini bir inanca hakaret etmediğini belirtti. Altun, üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi.

Feyza Altun hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Hakkında dava açılan Altun’un, bugün saat 15:40’ta Beykoz 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacağı öğrenildi.

Feyza Altun’dan açıklama

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Altun, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün sabah Cumhurbaşkanına hakaret, sonrasında öğlen şeriat davam var. Önce eleştirinin hakaret olmadığını sonra de ülkede şeriat olmadığını Türkiye Cumhuriyeti Savcı ve Hakimlerine anlatmaya çalışacağım. İki ayrı kombinim var gözünüz bende olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir